Strony

sobota, 23 czerwca 2012

Sałatka z makaronem.


Tą sałatkę moja mama robi od lat. Zajadam ją chętnie, gdyż uwielbiam makaron z zupek chińskich. A to jest właśnie podstawowy składnik owej sałatki. A oprócz tego zawiera warzywa, szynkę i majonez .Oto szczegółowy przepis.


Składniki:
1 zupka chińska
1 pomarańczowa papryka
1 jabłko
4 ogórki konserwowe
30 dag szynki wieprzowej
6 łyżek majonezu

Sposób wykonania:
Zrobić zupkę chińską. Odcedzić makaron. Przełożyć go do naczynia na sałatkę. Pokroić w kostkę paprykę. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach obrane jabłko, najlepiej kwaśne. Obrać ze skórki ogórki. Pokroić w drobną kosteczkę. Dodać szynkę. Przyprawić majonezem i wymieszać.



Ciasto W-Z


Dziś złapała mnie ochota na coś bardzo słodkiego, można powiedzieć- mega bombę kaloryczną! :D Długo nie myśląc zrobiłam W-Z-kę. Wyszła wyśmienita.

Składniki
na ciasto:
5 jaj
0,5 szkl. oleju
3/4 szkl. cukru
1,5 szkl. mąki
3 łyżki kakao
4 łyżki wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
na masę:
0,5 l śmietany kremówki
0,5 szkl. cukru pudru
6 łyżeczek żelatyny
3 serki homo
0,5 szkl. wody
cukier waniliowy
na polewę:
100 g czekolady gorzkiej
2 łyżki mleka
do nasączenia:
1 szklanka posłodzonej herbaty
2 łyżki spirytusu

Ciasto: Ubiłam białka. W oddzielnym naczyniu zmiksowałam żółtka z cukrem. Dodałam olej, mąkę, kakao oraz proszek do pieczenia. Ponownie zmiksowałam. Dolałam wodę. Wymieszałam łyżką. Dorzuciłam białka i delikatnie wymieszałam szpatułką. Gotowe ciasto piekłam 30 minut w temp. 180 stopni. Po upieczeniu, przekroiłam ostygnięte ciasto na pół. Obie części nasączyłam ponczem.
Poncz:  Zaparzyłam herbatę. Posłodziłam dwiema łyżeczkami cukru.Do zimnej herbaty dodałam spirytus i przemieszałam
Masa: Zimną kremówkę ubiłam na sztywno z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. W misce zmiksowałam serki homogenizowane. Do nich dodałam ubita kremówkę. Rozpuściłam żelatynę.  Przestudzoną dodałam do masy. Przyłożyłam na ciasto. Przykryłam druga połówką. Odstawiłam do lodówki.
Polewa: Rozpuściłam w garnuszku mleko. Dodałam czekoladę cały czas mieszając. Jeszcze ciepłą polewę rozlałam na cieście.







Z jedzenia, ale nie do jedzenia.

Dziś zajmę się tematem innym niż kulinaria. Dziś chciałabym wam trochę opowiedzieć trochę o maseczce odżywczej na włosy. Zalecana jest do włosów tłustych.
Składniki:
5 łyżek jogurtu naturalnego
1 jajko

Składniki należy wymieszać trzepaczką. Gotową maseczkę nałożyć na skórę głowy i trzymać 10 minut. Zmyć pod bieżącą wodą.

Maseczka działa świetnie. Zrobiłam już ją raz i jestem zadowolona. Po zastosowaniu maseczki włosy przetłuściły mi się dopiero po tygodniu. Polecam!

niedziela, 17 czerwca 2012

Jajecznica.


Tak- wiem, ta potrawa jest tak banalna, że nie wymaga przepisu, ale skoro już ją przyrządziłam, to się pochwalę. :) Ja robiłam porcję dla siebie jednej, ale w zależności ile razy wzrasta ilość gości, tyle razy więcej jaj potrzeba. :)

Składniki:
1 jajko
1 łyżeczka masła
kilka kawałków kiełbasy
pieprz

Na patelni rozpuścić masło. Dodać pokrojone na ćwiartki kawałki kiełbasy . Podsmażyć. Wbić jajko. Popieprzyć. Wymieszać jajecznicę. Podawac z kromką chleba.





sobota, 16 czerwca 2012

Scones


Bułeczki Scones nadają się na śniadanie, na przykład do kawy z mlekiem. :) Nie są słodkie, a smakują idealnie.  Po prostu ich smak jest nie do opisania. Moje kubki smakowe nigdy nie zaznały takiego poczucia, gdyż zwykłe bułki są inne. Musicie spróbować! Ja posmarowałam je dżemem truskawkowym, na który przepis znajdziecie tu. :)


Składniki na 4 sztuki:
1 szklanka mąki
40g miękkiego masła
3 łyżeczki proszku do pieczenia
50g cukru
1 jajko (białko)
50 ml mleka

Nagrzać piekarnik do 200 stopni.  Mąkę przesiać na stolnicę, dodac masło i cukier. Rozetrzeć palcami.
Ubić białko z odrobinką soli. Dolać mleko i wymieszać. Płynną substancję dodać do ciasta i zagnieść. Rozwałkować ciasto na wysokość około 1 cm. Za pomocą szklanki wyciąć kółka, czyli bułeczki. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 10 minut, aż się zezłocą.




Tortilla





Prawdziwe meksykańskie tortille powstają z mąki kukurydzianej. Nadzienie  można przygotować według własnego upodobania. Podaję przepis z kurczakiem, które nam bardzo smakowało. Polecam.


Składniki:
3 gotowe tortille
1 podwójny filet z kurczaka
1 jajko
bułka tarta
słodka papryka
przyprawa do grilla, pieprz


Składniki na sos:
1 szklanka śmietany
4 łyżki majonezu
2 ząbki czosnku
1 łyżka vegety
pieprz


Ponadto do farszu:
1 sałata lodowa
2 pomidory
2 ogórki małosolne
3 plastry sera (po jednym na jedną tortille)
ketchup


Umyc i osuszyc liście sałaty. Pokroić obranego pomidora i ogórka. 
Zrobić sos: Do śmietany dodać majonez, wymieszać. Przecisnąć przez praskę czosnek.Dodać przyprawy. Wymieszać łyżką sos. 
Mięso pokroić w paski. Obtaczać w jajku a potem w bułce tartej. Kłaść każdy kawałek na rozgrzany olej. Smażyć aż do zarumienia.
Podgrzać tortille. Rozłożyć wszystkie składniki, łacznie z ketchupem. Złożyć. 













Wafle ryżowe.


Wafle ryżowe są wytwarzane z ryżu brązowego. Często znajdują się w menu osoby na diecie. MI osobiście bardzo smakują, mogę jednego dnia zjeść całą paczkę. :) Jednak aby starczyły na dłużej, często poddaje je obróbce, np. robiąc kanapki.  Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam mój przepis na wyśmienite chrupiące śniadanko.

Składniki:
2 wafle ryżowe
1 pomidor
20 g kiełbasy (u mnie krakowska)
1 cebula dymka
szczypiorek
masło

Wafle posmarować masełkiem. Położyć plastry kiełbasy i pokrojony pomidor. Posiekać dymkę oraz szczypior. Posypac kanapki. Smacznego!






piątek, 15 czerwca 2012

Sałatka z ryżem


Bardzo lubię ryż pod każdą postacią, więc mi ta sałatka pasuje jak ulał. Zawsze- jeżeli ktoś nie przepada za tą rośliną- można użyć makaronu, ale ja takie salatki przyrządzam inaczej niż ta. O tym już wkrótce. Skupmy się na tym co jest teraz. :) Ta szybka przekąska jest banalnie prosta w wykonaniu i szybko znika, jeśli je ją kilka osób. ; ) 

Składniki:
1 torebka ryżu
50g dowolnej wędliny
5 plastrów sera zółtego
1 łyżka przyprawy "5 smaków"
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka musztardy 

Ugotować ryż według instrukcji z opakowania. Wystudzony przełożyć do naczynia. Pokroić w kostkę ser.
Odciąć skórę z wędliny i pokroić ją na plastry a potem  w dowolny sposób, ja lubię kostkę.  Dodać wszystkie przyprawy. Wymieszać i odstawić do przegryzienia.



środa, 13 czerwca 2012

Domowe chipsy z sosem tzatziki.


Tzatziki to pikantny sos o czosnkowym smaku. Głównym składnikiem jest ogórek, ale czosnku pominąć również nie można. Najczęściej sos wykorzystywany jest do maczania chipsów. Dlatego do niego zrobiłam domowe ziemniaczane chipsy. To dobra alternatywa dla tych kupnych z konserwantami i innymi niezdrowymi składnikami.

Składniki na sos:
1 jogurt naturalny
1 ogórek
2-3 ząbki czosnku
koperek
sól, pieprz

Wlać do miseczki jogurt. Dodać startego na tarce o grubych oczkach ogórka. Przecisnąc przez praskę czosnek. Dodać koperek, przyprawy i wymieszać sos.


Składniki na chipsy:
3-4 ziemniaki
olej do smażenia

Obrać ziemniaki. Pokroić na bardzo cienkie plastry. Ja użyłam krajalnicy, ale równie dobrze można użyć noża. Rozgrzać olej we frytkownicy. Chipsy wrzucać pojedynczo, aby się nie posklejały.  Włożyć tyle, aby swobodnie pływały. Usmażenie wszystkich ziemniaków wymaga kilku tur smażenia. Upieczone, ale nie spalone (!), chipsy wyłożyć na ręcznik papierowy. Kiedy odsączą się z tłuszczu, przełożyć do miseczki. Maczać w sosie i zajadać! :)
Smacznego!








wtorek, 12 czerwca 2012

Zdrowe kanapeczki.


Bardzo lubię dary wiosny. :) Są to pomidory, szczypiorek... Zimą to nie to samo. :( Na dzisiejszy wieczór polecam zdrowe kanapki z serkiem, pomidorem i szczypiorkiem. Przecież trzeba się nacieszyć tymi pysznymi warzywami. :) Jak dla mnie te kanapeczki to bomba! :)

Składniki:














3 kromki pieczywa graham
100 g serka Capri
1 pomidor
margaryna
szczypta soli
odrobina szczypiorku

Posmarować chleb masłem. Rozłożyć serek. Umyć pomidora i pokroić w plasterki. 
Przełożyć na kanapki. Posolić i posypać szczypiorkiem.
Smacznego!



Kluski ziemniaczane


Na powyższym zdjęciu kluski ziemniaczane. Dopiero co je zjadłam. :) Były pyszne. Przepis podejrzałam u mojej mamy. Polecam.


Składniki:
½ kg ziemniaków
1 jajko
sól


Ponadto:
2 l wody
2 drobiowe kostki rosołowe
słoninka
1 mała cebulka




Zetrzeć ziemniaki na tarce bądź w maszynie do ziemniaków. Wbić jajko, dodać sól po czym wymieszać. Ulepić kluseczki. Zagotować wodę i dodać kostki rosołowe. Gotować kluski w rosole około 50 minut. Podsmażyć słoninkę. Pokroić cebulę. Kiedy tłuszcz się wytopi, dodać cebulkę.







poniedziałek, 11 czerwca 2012

Truskawkowa kaszka.


To nie  żart. Ja na prawdę zrobiłam kaszkę. Taką jaką jadłam w dzieciństwie... 
I szczerze mówiąc- wtedy wcale za nią nie przepadałam.
Za to dziś nad wyraz mi smakowała. :) Co prawda powstała przypadkowo... 
ale warto było pokusić się o jej wykończenie. :) 


Składniki:
2 szklanki mleka
kilkanaście truskawek
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżki cukru
2 łyżki kaszy manny

Odlać pół szklanki mleka i wymieszać z mąką. Pozostałe mleko zmiksować z truskawkami i cukrem, najlepiej w wysokim naczyniu. Zagotować. Dodać zawiesinę. Szybko mieszać aż zacznie wrzeć. Zdjąć z gazu. Dosypać kaszę i wymieszać. Jeżeli zrobią się grudki, należy ponownie zmiksować. Podawać ciepłe bądź wystudzone.






Kluski kładzione ze skwarkami


O kluskach kładzionych nigdy nie słyszałam. Do czasu. Pewnego pięknego dnia zobaczyłam je na jakimś blogu. Postanowiłam, że kiedyś będę musiała je zrobić. I nadszedł ten dzień. Właśnie dziś. :)

Składniki:
1 szklanka mąki
1 jajko
szczypta soli


Składniki przełożyć do miski. Wyrobić ciasto. Nabierać ciasto łyżką i zanurzać w gotującej się lekko osolonej wodzie. Gotować aż wypłyną na wierzch. Mi z tych proporcji wyszło 10 kluseczek, ale nie byłam w stanie sama wszystkich zjeść.




niedziela, 10 czerwca 2012

Coś a'la piernik truskawkowy.


Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
2 jajka
250 g dżemu
1 szklanka mleka
0,5 szklanki oleju (ja dałam mniej)
1 op. cukru waniliowego
1 łyżeczka przyprawy korzennej
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody

Zmiksować mąkę z cukrem, jajkami, mlekiem, olejem i cukrem waniliowym. Nie przerywając tej czynności, dodawać cynamon i przyprawę korzenną. Na koniec dosypać sodę i wymieszać. Formę posmarować masłem i obsypać bułką tartą. Przelać ciasto. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni i włożyć ciasto na około 40 minut.




Chłodnik



Nadszedł sezon na chłodniki. Ja osobiście bardzo lubię tę zupę. W takie dni jak wczorajszy, świetnie schłodził mój organizm i orzeźwił. Rewelacja! Musicie spróbować- natychmiast!  ;)


Składniki:
1,5 l wody
2 kostki rosołowe
6 jaj ugotowanych na twardo
1 kg botwiny
1 ogórek
1 pęczek rzodkiewki
1 pęczek koperku
800 ml śmietany 18%
600 ml jogurtu naturalnego


Potarkować buraki. Łodygi z liśćmi pokroić w kostkę. Wrzucić do wody kostki rosołowe i rozpuścić. Dorzucić pokrojone składniki i gotować na wolnym ogniu około 45 minut. Zestawić z gazu i postawić w chłodne miejsce. Po ostygnięciu dodać pokrojone w plasterki rzodkiewki i ogórka. Wymieszać. Obrać jajka i pokroić. Dodać do zupy. Gdy chłodnik będzie całkowicie zimny, dolać śmietanę, jogurt i pokrojony koperek.


sobota, 9 czerwca 2012

Dżem truskawkowy.

Wczoraj odważyłam się spróbować zrobić dżem. Na początku powątpiewałam, że mi się uda. Ale nieskromnie muszę przyznać, że wyszedł bardzo smaczny. Mimo wątpliwość ładnie żelował i zgęstniał. Sposób jest na prawdę banalnie prosty. Nawet takiej słabej kucharce jak ja się udał, więc musicie spróbować! :)

Składniki:
pół kilo truskawek
szklanka cukru

Kierowałam się następującym mottem: dużo owoców, mało cukru, ogrom cierpliwości.
Umyłam truskawki, pozbawiłam szypułek i wrzuciłam na lekko nagrzaną patelnię. Zmiażdżyłam widelcem. Dodałam kilka łyżek cukru, wymieszałam i smażyłam 20 minut, czasem mieszając. Wyłączyłam gaz i lekko wystudziłam jeszcze rzadki dżem. Kiedy już odrobinę się schłodzą, słodzę 3 łyżkami cukru i ponownie stawiam na gazie i smażę około 20 minut. I tak kilkakrotnie, aż wykorzystam szklankę cukru i oczywiście dżem nabierze odpowiedniej konsystencji. Po tym procesie odparzam słoiki i przelewam dżem truskawkowy. Odwracam słoik od góry nogami, żeby słoiczki się zaciągnęły.




Truskawkowe crumble

To moje pierwsze podejście do crumble. Szczerze powiedziawszy, nie jestem do końca zadowolona. Nie, że źle smakuje, Nie. Jest na prawdę pyszne. Wielbię tego, co wymyślił tą propozycje na śniadanie. Tylko moja kruszonka... Wyszła trochę nie kruszonkowa. Ale nic, nie będę rozpaczać. Już wiem, jak zrobić następnym razem .:) W końcu: człowiek uczy się na własnych błędach.
Przejdźmy do przepisu.


Składniki:
250g truskawek
150g mąki
75g margaryny
3 łyżki cukru + odrobina do posypania owoców
1 łyżeczka mielonego cynamonu
25-30g płatków owsianych

Włączyć piekarnik: 180 stopni, góra i dół. Ułożyć przekrojone na pół truskawki w naczyniu żaroodpornym i posypać cukrem. Wsypać do miski mąkę, cynamon i dodać margarynę. Rozetrzeć w rękach, aby powstała kruszonka. Dodać cukier oraz płatki owsiane. Kruszonkę wysypać do naczynia żaroodpornego. Piec crumble około 30 minut. Można podawac z innymi dodatkami.


piątek, 8 czerwca 2012


Dziś urodziny mojej mamy. Z okazji jej święta przygotowałam na wieczorny seans babeczki. 
Mam nadzieję, że mama doceni ich smak. :)




Składniki na 10 babeczek:
10 herbatników 
ok. 18 orzechów włoskich
5 łyżeczek płynnego miodu
1 kopiasta łyżeczka masła

Pokruszyć herbatniki. Rozpuścić w rondelku masło. Dodać do ciasteczek. Wymieszać. Przełożyć masę do foremek. To będzie spód babeczki. 
Rozłupać orzechy włoskie. Rozetrzeć w moździerzu na bardzo drobne okruchy. Przełożyć orzechy do małego naczynka i zalać je miodem. Wymieszać. Rozłożyć równomiernie orzechy na wszystkich babeczkach. Piec w piekarniku w temp. 150 stopni przez około 15 minut.