Strony

wtorek, 31 lipca 2012

Kotlet na całą patelnię z puree.

To danie gości u mnie w domu dość często. Najczęściej, gdy w lodówce zalega mięso, a nie mamy ochoty na tradycyjne kotlety mielone. Właśnie wtedy robię kotlety na całą patelnię z ziemniaczanym puree. Całej rodzinie smakuje. Nikt nie wstaje od stołu głodny, gdyż porcje są raczej spore, z uwagi na wielkość patelni. :)


Składniki:
mięso mielone
cebula
ulubione przyprawy do mięs
4-5 ziemniaków
3 łyżeczki masła
około 3 łyżek mleka



Obrane ziemniaki włożyć do garnka z osoloną wodą. Gotować aż zmiękną. W tym czasie zeszklić cebulę. Dodać ją do mięsa, tak samo jak przyprawy. Wyrobić. Z gotowego mielonego Uformować placki wielkości dna patelni, na której będą przyrządzane. Patelnię posmarować olejem. Na rozgrzaną patelnię kłaść placki. Smazyć 4 minuty na dużym ogniu, po czym przewrócić kotleta na drugą stronę i smażyć aż do zarumienienia. 
Odlać ziemniaki. Odparować. Utłuc ziemniaki z masłem, aby złapały jego smak. Dokładnie rozgniecione ziemniaki zalać mlekiem i wymieszać. Puree powinno mieć konsystencję kremu, ale nie może być rzadkie, gdyż ma rozpływać się tylko w ustach. Puree podawac ułożone na kotlecie.





Owocowo-warzywne szaleństwo

Czy da się połączyć warzywa z owocami? Jak to smakuje? Czy takie coś da się zjeść?
Możecie sobie odpowiedzieć na te pytania decydując się na spróbowanie mojego autorskiego przepisu. Można to nazwać... koktajlem. Mimo, że jego konsystencja powoduje utrudnioną klasyfikację do czegokolwiek... ; ) Mi osobiście smak nawet pasuje... Chociaż jest dość nietypowy... A zresztą. Sami zobaczcie jak wygląda, a smaku się domyślicie!



Składniki:
na 1 porcję
1 mały zielony ogórek
1 jabłko
6 łyżeczek jogurtu naturalnego
1 łyżeczka cukru
skórka otarta z cytryny

Ogórka obrać, drobno pokroić. Jabłko pokroić w kosteczkę albo zetrzeć na tarce. Wszystko zblendować. Dodać jogurt i cukier. Wymieszać. Podawać w filiżance.






Puszyste naleśniki.


Te naleśniki są wyjątkowo puszyste i smaczne. Nigdy takich nie jadłam! A przepis zaczerpnęłam od Nikol. Jej przepis jest genialny. Po moich małych przeróbkach powstały naleśniki idealne. Ja posmarowałam je domowej roboty dżemikiem wiśniowym. Mniam. Polecam i życzę smacznego.

Składniki:
1 szklanka mąki
1 szklanka mleka
0,5 szklanki wody
70 ml oleju
1 jajko
szczypta soli i cukru
dżem wiśniowy

Wszystkie składniki na ciasto zmiksować. Ciasto schłodzić w lodówce. Dzięki temu, że ciasto jest rzadkie, łatwo je rozprowadzić na patelni, aby powstał cienki placek. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni, można ją naoliwić. Nie należy długo smażyć naleśnika z jednej strony, bo spali się. Chwila z jednej strony, chwila z drugiej i naleśnik gotowy. :) Na koniec smarować naleśniki dżemem i powstanie tort naleśnikowy, bądź każdy smarować oddzielnie i zawinąć w dowolny sposób.





poniedziałek, 30 lipca 2012

Pierś z kurczaka w sosie pomidorowym


Kiedy zmoknie się na deszczu, nachodzi ochota na coś ciepłego i szybkiego do zrobienia zarazem. Znalazłam dziś kompromis. Jest nim pierś z kurczaka w sosie pomidorowym podana z ryżem. Danie nie należy do lekkostrawnych, ale jest pyszne.

Składniki:
na 2 porcje
1 pierś z kurczaka
1 woreczek ryżu
pomidory w puszcze
pół papryki czerwonej
2 łyżeczki cukru
2 ząbki czosnku
1 łyżka majeranku
słodka papryka
oregano
pieprz
sól
smalec do smażenia

Pierś z kurczaka pokroić w kostkę. Mięso posolić i przyprawić pieprzem. Na patelni roztopić smalec. Przełożyć mięso. Podsmażyć z obu stron. Pomidory niedbale pokroić i dodać na patelnię. Smażyć 1-2 minuty, a później wylać sok z pomidorów, który znajdował się w puszce. Dodać pokrojoną paprykę. Zamieszać. Dodać resztę przypraw. Dusić wszystko około 20 minut bez przykrycia, czasami mieszając. Po tym czasie dodać przecisnięty przez praskę czosnek i dusić 5-10 minut. Ugotować ryż. Przełożyć danie na talerz. Podawać na ciepło.




GIGA pizza!

Giga pizza to pizza w rozmiarze XXL. Zawiera dużo składników i ogromną ilość ciągnącego sera. Tak powstała pyszna kolacja dla całej rodziny. Zjedliśmy ze smakiem. Posmarowana sosem czosnkowym smakowała rewelacyjnie. Wszyscy delektowaliśmy się jej smakiem. Zapewniam, że takiej pizzy jeszcze nie jedliście!

Składniki na pizzę:
1 opakowanie ciasta francuskiego
koncentrat pomidorowy
ser żółty
cebula czerwona
kiełbasa 
papryka czerwona
pomidor
oliwki czarne
oregano

Płat ciasta francuskiego rozwałkować na okrągły placek. Ja zrobiłam gruby, bo chciałam pizzę na grubym cieście. Koncentrat pomidorowy wymieszać z oregano. Posmarować pizzę. Włożyć ją do nagrzanego piekarnika na czas wyrastania ciasta. Należy najpierw zapiec samo ciasto z koncentratem, gdyż wszystkie składniki są ciężkie i przez ich ciężar ciasto nie będzie w stanie wyrosnąć. Kiedy ciasto będzie w piecu, starkować ser, pomidora obrać ze skórki i pokroić w plasterki, tak samo jak cebulę. Kiełbasę pokroić w talarki, a paprykę w kosteczkę. Wszystkie składniki przełożyć na pizzę. Piec około 15 minut w temperaturze 180 stopni.

Składniki na sos jak z Da Grasso:
1 jogurt naturalny
2 ząbki czosnku
1 łyżka majonezu
1 łyżeczka cukru
oregano suszone

Jogurt przelać do naczynia na sos. Przecisnąć przez praskę czosnek.Dodać majonez, cukier, i wymieszać. Oregano zaparzyć. Odcedzić od wody, po czym dodać do sosu i zamieszać.

Przepraszam za słabą jakość, ale jest to foto  komórki.

niedziela, 29 lipca 2012

Lemoniada


O lemoniadzie wspominałam już ostatnio. Dzisiaj na szczęście już jest czym oddychać, ale wczoraj było nie do wytrzymania. Nie wyobrażam sobie przetrwania bez dzbanka orzeźwiającego napoju.
Dziś jadę nad zalew, by ochłodzić się w rześkiej wodzie. Wam też polecam. :) Ale zanim wylecę z domu, przedstawię przepis na lemoniadę, dla tych, którzy nie mogą udać się nad jezioro.

Składniki:
1 l wody
sok z 1 cytryny
1 łyżeczka cukru
kostki lodu

Zimną wodę przelac do dzbanka. Wycisnąć sok z cytryny. Wszystko posłodzić i wymieszać. Wrzucić kostki lodu. Zimny napój rozlać do szklanek.





sobota, 28 lipca 2012

Koreczki na owocowo.


Tak samo jak oryginalne koreczki, te pasują na różnego rodzaju imprezy. Dzis odwiedza mnie koleżanka, więc aby trochę ans orzeźwić, koreczki własnie chłodzą się w lodówce a lemoniada w trakcie produkcji na masową skalę. :D Pogoda oszalała! Jak było deszczowo, tak teraz upały nie do wytrzymania. A wy jak schładzacie się w te dni? Macie jakieś sprawdzone przepisy? :)

Składniki:
wykałaczki
borówka amerykańska
jabłko
wiśnie

Owoce umyć. Jabłko obrać ze skórki i pokroić w ósemki, a następnie w mniejsze kawałki, wedle uznania. Wiśnie (u mnie mrożone) wydrylować.Nabić wszystkie składniki na wykałaczki. Jeżeli koreczki nie będą jedzone od razu, warto jabłko skropić sokiem z cytryny by nie zczarniało.

piątek, 27 lipca 2012

Sałatka z fetą.

Lato owocuje w wiele sałat. Dzięki temu, my możemy przyrządzac je na zadziwiająco wiele sposobów. Dziś w roli głównej sałata lodowa (moja ulubiona), grecki ser feta oraz czarne oliwki. Brzmi apetycznie, musicie spróbować. Zachęcam, ponieważ smakuje bardzo dobrze. :) Nawet noga z gastronomii poradzi sobie z przyrządzeniem tej sałatki, która świetnie nadaje się do jako dodatek do mięs, szczególnie tych z grilla. :)


Składniki:
pół głowki sałaty lodowej
200 g sera feta w zalewie solankowej (masa po odsączeniu)
60 g czarnych oliwek
1 pomidor
pół czerwonej cebuli
pół papryki
2 łyżki soku z cytryny
2 listki bazylii
1 łyżka sosu sałatkowego greckiego Knorr

Sałatę lodową porwac na małe kawałki. Dodać pokrojone na połówki oliwki. Odsączyć fetę od zalewy. Kosteczki sera dorzucić do sałatki. Cebulę pokroic w piórka,  pomidora w półplasterki, a paprykę w paski . Dodać do sałatki i wymieszać. Drobno pokroić bazylię. Wycisnąć do szklanki sok z cytryny i dodac bazylię. Wymieszać łyżką razem z sosem sałatkowym. Oblać sałatkę, wymieszać. Najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.






Placek z wiśniami i z budyniem


Wisni w tym roku jest bardzo dużo. Tata zbiera od 4 dni i nie może sobie poradzić z zaledwie dwoma drzewami. Część mama zamroziła, z części zrobiła ciasto, a resztę tata przeznaczył na wino i nalewki. Za rok pewnie zawieziemy kilka butelek dla rodziny.  Dzisiaj ja przejęłam kontrolę nad tymi kwaśnymi owocami. Upiekłam placek z wiśniami. Pierwszy kawałek zjadłam, zanim zdążył wystygnąć. Mniam!

Składniki:
2 jajka
pół szklanki cukru pudru
pół szklanki mąki żytniej
pół szklanki słodkiej śmietanki
cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 szklanki mleka
2 łyżki budyniu waniliowego
600g wiśni

Wbić do miski jajka i dosypać cukier puder oraz cukier waniliowy. Ucierać, aż do białości. Stopniowo dosypywać mąkę i śmietankę, cały czas miksując. Miksować aż do powstania jednolitej masy.  Tortownicę wysmarować masłem. Wylać ciasto do formy. Piekarnik rozgrzać do 160 stopni. W czasie , kiedy będzie się nagrzewał, wydrylować wiśnie. Połowę z nich ułożyć na wierzchu placka.  Włożyć do piekarnika 10-15 minut. Później rozłożyć pozostałe wiśnie. Szklankę mleka posłodzonego łyzką cukru wlać do garnuszka i doprowadzić do wrzenia. W pozostałym mleku rozrobić budyń. Wymieszać aby nie było grudek. Budyń powinien mieć rzadką konsystencję. Wystudzić, a później wylać na ciasto i piec jeszcze około 25 minut. Ponieważ wiśnie sa kwaśne, można obficie posypać placek cukrem pudrem.



czwartek, 26 lipca 2012

Inspiracja

                   Nadeszła pora na pierwszą inspirację bez przepisu. Pragnę zaprezentować deser, który można wykonac na wiele sposobów. Jest to pomysł na szybki i smaczny deser. Na pewno dla całej rodziny- dzieciakom posmakuje bez dwóch zdań! :) Dorosłym lubiącym zjeść czasem porcję kalorii także.
Gadam, gadam, a jeszcze nie powiedziałam co to takiego. Otóż mam na myśli najzwyczajniejsze lody wiśniowe domowej roboty z kawałkiem ciasta wiśniowego. Jeżeli chcielibyście poznać dokładny przepis, napiszcie w komentarzu, być może wkrótce ta inspiracja dla Was zmieni się w post z przepisem...




Ja lubię lekko rozpuszczone lody, które może nie wyglądają na zdjęciach apetycznie. Ale z czekoladowo-wiśniowym ciastem smakowało fenomenalnie! Po konsumpcji wypiłam filiżankę herbatki w nowej filiżance od babci.
Dorośli moga sobie lody polać alkoholem, a ciasto nasączyć ponczem. Wszystko dozwolone. :) JA zrobiłam wersję dzieciencą, bo tak się czasem czuję- jak mała córeczka mamusi i tatusia.

Sałatka z mozzarellą


Jak szaleć- to na całego. Oto moje motto na dziś. Obłowiłam się na zakupach. Upolowałam sporo smacznych warzyw i postanowiłam wykorzystać je do sałatki. A żeby było więcej kolorów i fajniejszy efekt smakowy, dodałam ser mozzarella. Wyszło pysznie! Podałam do obiadu, ale równie dobrze można zaserwować na kolację, np. z bagietka posmarowaną masełkiem.


Składniki:
pół główki sałaty lodowej
220 g sera mozzarella
250 g pomidorków koktajlowych
bazylia
świeżo mielony pieprz
sól

Składniki na sos:
1-2 łyżki oliwy
1 łyżeczka miodu
sok z cytryny

Sałatę porwać do miski. Dodać umyte pomidorki koktajlowe. Mozzarellę pokroić w plasterki. Ułożyć na sałacie. Przyprawić pieprzem i solą. Udekorować bazylią, u mnie 4 listki.
Wszystkie składniki na sos wymieszać. Polać sałatkę.








środa, 25 lipca 2012

Przepraszam za swoją długą nieobecność. Potrzebowałam urlopu. Wyjechałam do Niemiec, a tam dostępu do komputera nie było, dlatego też posty się nie pojawiały. teraz postaram się wszystko nadrobić i na nowo zdobyć przepisomaniaków- fanów gumisiowej kuchni. :) Jeszcze zmęczona po podróży, na dzisiejszy jakże duszny dzień polecam lody czekoladowe.

Składniki:
2 jajka
300 ml śmietanki kremówki
12 dag cukru
3 łyżki kakao
1 łyżka przegotowanej wody

Oddzielić żółtka od białek. Do białek dodać 6 dag cukru i ubić na sztywno.W wysokim naczyniu ubić kremówkę. W trzecim naczyniu zmiksować żółtka z pozostałym cukrem do białości. Dodać kakao i zmiksować. Delikatnie połaczyć wszystkie masy i przykryć folią aluminiową. Zamrażać minimum 10 godzin.




środa, 4 lipca 2012

Ryż z sosem


Uwielbiam ryż, ale o tym już wspominałam. Dziś przyrządziłam go w dość nietypowy, jak dla mnie, sposób. A mianowicie obsmażyłam w sosie pomidorowym. Wyszło smaczne danie obiadowe. Jako, że w domu jestem sama jak palec, zrobiłam porcję tylko dla siebie, więc proporcje są dla jednej bardzo głodnej osoby.

Składniki:
1 woreczek ryżu
1 pomidor
3 łyżki koncentratu
1 łyżka masła
1 łyżka oleju
niecałe pół szklanki wody
przyprawy:  sól, świeżo mielony pieprz, 5 smaków, słodka papryka

Ugotować woreczek ryżu i wystudzić. Na patelni rozgrzać olej. Przełożyć ryż. Przyprawić i dodać koncentrat. Chwilę podsmażyć. W miedzy czasie obrać pomidora ze skórki. Pokroić w ósemki.  Przerzucić do wysokiego naczynia i zmiksować. Uwaga, może chlapać. Papkę dodać do ryżu. Dolać wodę. Danie dusić z dodatkiem masła około 15 minut.



Latte Macchiato

Nie wiem, jak zacząć. Ta kawa powstała spontanicznie.  Przeglądałam sobie różne blogi. W pewnej chwili trafilam na przepis na latte u Aleksandry i postanowiłam spróbować. Składniki banalne, łatwiejszego sposobu wykonania chyba nie widziałam. Więc i Wy spróbujcie! :) Polecam kawoszom oraz wszystkim, którzy kochają ten napój. Nie trzeba zostawiać pieniędzy w kawiarni, skoro tak prosto zrobić to w domowym zaciszu! :)


Składniki na 2 porcje:
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 szklanka zimnego mleka
2 łyżeczki cukru

Zaparzyć kawę. Posłodzić jedną łyżeczką cukru i wymieszać. Mleko wlać do garnuszka. Dosypać łyżeczkę cukru i podgrzać mleko. Następnie ubijać mleko 5 minut. Przelać je, razem z pianką,  do wysokiej szklanki. Po oddzieleniu się mleka od pianki ostrożnie  wlać kawę, trzymając się środka (jeżeli kawa poleci na boki, efekt będzie niezadowalający) . Muszą utworzyć się warstwy.




wtorek, 3 lipca 2012

Klopsiki z mięsa z zupy.


Jak wiecie, wczoraj robiłam zupę. Zostało mi mięso i nie wiedziałam, co mogę z niego zrobić. Wpadłam na pomysł, aby zrobić jakieś kotlety. Padło na klopsiki w sosie pomidorowym. Przygotowanie tego dania trochę trwało. Trzeba zarezerwować ponad pół godziny. W dzisiejszych czasach może to być trudne- ludzie tacy zaganiani... Ale mnie się jakoś udało i zrobiłam pyszny obiadzik. :D Polecam.

Składniki
na klopsiki:
mięso z rosołu
1 łyżka mąki
przyprawy: sól, pieprz, majeranek
bułka tarta
na sos:
1 pomidor
1 mały ząbek czosnku
oregano
pieprz

Zmielić mięso. Dodać mąkę oraz przyprawy i wyrobić. Uformować niewielkiego rozmiaru kuleczki. Obtoczyć klopsiki w bułce tartej. Rozgrzać na patelni smalec. Smażyć aż się zarumienią. Przełożyć na talerz.
Na patelni, na której został tłuszcz ze smażenia mięsa, przygotowac sos. Obrać pomidora, pokroić i wrzucić na patelnię. Dodać drobno posiekany ząbek czosnku, posypać oregano i pieprzem. Wymieszać. Dusić około 15 minut.    Po upływie tego czasu, dorzucić klopsiki ( ostrożnie, są delikatne) i podgrzewać 5-10 minut.


Pancakes, ale po mojemu

Wiem, ze może nie wypada zmieniać ogólnoprzyjętych norm (czyt.: przepisów). Ale... wszędzie mnóstwo przepisów na te naleśniki, a każdy taki sam. Ja dałam się ponieść wyobraźni i zrobiłam je po swojemu- tak jak lubię. Wyszły na prawdę smaczne.Pulchniutkie, słodziutkie... Ale jeśli ktoś jest zagorzałym fanem kuchni amerykańskiej, niech ucieka z mojego bloga, bo zapewne przeżyje szok... :)




Składniki:
na 10 sztuk

1 szklanka mąki
1 jajko
1/2 szklanki mleka
1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
olej do smażenia

Przesiać do miski mąkę i zalać mlekiem. Dodać cukier, sól i proszek do pieczenia.Wbić jajko. Zmiksować. Ciasto konsystencją powinno przypominać gęstą śmietanę. Lekko naoliwić teflonową patelnię. Pancakes zarumienić z obu stron.







poniedziałek, 2 lipca 2012

Zupa jarzynowa


Podpatrzyłam w Internecie wiele przepisów na zupę jarzynową. Me zaskoczenie nie miało końca. Każdy był inny. Doszłam do wniosku, że ilu kucharzy, tyle przepisów na jarzynową. Postanowiłam stworzyc własną kompozycję. Do zupy wrzuciłam właściwie to, co miałam pod ręką. Co prawda nie jest taka gęsta, jak te wszystkie na zdjęciach z googli, ale jest smaczna, a chyba właśnie to się liczy. :) Gorąco polecam wypróbowanie mojego przepisu.


Składniki:
kawałek ulubionego miesa
2 kostki warzywne
2 ziemniaki
1 marchewka (użyłam mrożonki)
1 mała cebula
60g groszku
5-6 różyczek kalafiora
pól selera
biała część pora
4 łyżki śmietany
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka masła
sól, pieprz mielony, 4 kulki ziela angielskiego

Nalać do garnka 2 litry wody. Wrzucić mięso i kostki warzywne. Dodać przyprawy. Warzywa umyć i obrać. Ziemniaki, marchewkę i cebulę pokroić w plastry.Selera przekroić na pół. Groszek i  kalafior opłukać. Wrzucić wszystko do zupy. Kiedy składniki zmiękną, dodać roztwór mąki, śmietany i 3 łyżek wywaru. Zaprawić zupę i zagotować. Na sam koniec można dodać masło i jeszcze chwilę podgotować.